رمز سلامت روان

به خدا با استخاره، سرکتاب باز کردن و ... نمی شه به این راحتی ها نتیجه گرفت. اگه واقعاً می خواهید آرامش پیدا کنید و بدونید کاری که دارید انجام می دید درسته یا نه، با استخاره و این جور چیزا نمی شه کار خودتونو راه بندازید.

می دونید چیه؟!، ما آدم ها برای این که ذاتاً تنبل و راحت طلب هستیم و دوست داریم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم و مسئولیت کارهایی که انجام می دهیم را به عهده نگیریم، به این جور چیزها پناه می بریم و حالا اگه نتیجه بد هم بشه، می گذاریم پای حساب تقدیر و قضا و قدر الهی.
باید مراقب این بود که: ما آدم ها، برای کارهای خود نیاز به تأیید دیگران داریم و در نتیجه دنبال افراد موافق و به نوعی، توجیه کردن کارهای خود هستیم در حالی که باید بیشتر به دنبال تأیید صحت کارهای خود باشیم.

حال در مورد ازدواج که امری احساسی و هیجانی است، اگر بجای تعیین تکلیف و بررسی صحت انتخاب، هماهنگی و تناسب، بخواهیم از زیر بار مسئولیت، تحقیق و بررسی شانه خالی کنیم و برای سادگی، به استخاره و نظر افراد ناآگاه و بی اطلاع در امر ازدواج پناه ببریم، نتیجه چیزی جز پشیمانی نخواهد بود مگر در مواردی که استثناء بوده است. حالا تصمیم با خودتان که یک عمر زندگی را بر اساس احتمالات می خواهید بنا کنید یا بر اساس تحقیق، بررسی و آگاهی.
چند نفر از افراد را می شناسید که با استخاره و به قول معروف، راه های میان بر، یک عمر زندگی و سرنوشت خود را تحت تأثیر قرار داده اند و بعد از آن هم اسم تقدیر و سرنوشت روی آن گذاشته اند و الآن هم پشیمان هستند؟!،حتی از دین گریزان شده اند و خدا را مقصر می دانند!
ما که بیشتر از یکبار در این دنیا زندگی نمی کنیم!، پس چرا خودمان برای زندگی خود تصمیم نگیریم؟!، چرا راه های موجود را بررسی نکنیم و بهترین را بعد از استشاره و مشورت با افراد آگاه و مطلع در امر ازدواج، انتخاب نکنیم و مسئولیت عواقب آن را خود به عهده نگیریم؟!
متأسفانه، ما معنای استخاره را درست متوجه نشده ایم. استخاره، خود به معنی طلب خیر کردن از خداوند است، که این با دعا و نماز میسر است.
مگر ما مسلمان نیستیم؟!، خداوند خود در قرآن گفته است که :
إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ
إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ
وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ
وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ

نمی شود که ما نُؤمن به بعض و نکفر به بعض باشیم! (أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْکِتَابِ وَتَکْفُرُونَ بِبَعْضٍ)
اگر واقعاً ادعای مسلمانی داریم، باید تمام کارهایمان مسلمان وار باشد. یا استخاره نکنید، یا اگر می کنید، باید سایر دستورات اسلام را هم اطاعت کنید. (البته براساس و اصولی که خداوند گفته است.)
استخاره با قرآن تنها موقعی می تواند راه گشا باشد که تمام راه ها را رفته ایم، مشورت کرده ایم، با خود فرد صحبت کرده ایم و ابهامات را بررسی کرده ایم ولی هنوز هم نظرمان 50-50 هست، دودلیم و نمی دانیم چه باید کرد، در این مورد، باید استخاره کرد، تا از اتلاف وقت و عمرمان جلوگیری کنیم. حال نتیجه دو حالت دارد، یا مثبت است و مطابق میل ما، که باید خدا را شکر کرد؛ یا نتیجه منفی است که در این حالت آن را می توان به حساب خواست خدا گذاشت و دانست که خداوند در حال امتحان و بررسی ماست و اگر با این دید به مسئله نگاه کنیم، نتیجه چه باب میل ما باشد و چه نباشد، آرامش ما را بهم نخواهد زد و امید به زندگی در ما از دست نمی رود، چون مطمئن هستیم که آنچه خداوند مقدر کرده است، بهترین چیزی است که ممکن بوده است.

بله!، راه درست را رفتن، کار و زحمت دارد ولی نتیجه ی نهایی آنچنان لذت بخش و رضایت بخش است که تمام سختی ها و خستگی های راه را فراموش خواهید کرد. البته راه های دیگر ساده تر است ولی نتیجه ی آنها چیزی جز پشیمانی و ناراحتی به دنبال نخواهد داشت.
با خدا باشو پادشاهی کن/ بی خدا باشو هرچه خواهی کن.

/ 0 نظر / 3 بازدید