گاهی وقتا نباید حرف زد.

منظور از رک بودن این نیست که هر چیزی را به هر کسی و در هر زمانی بگوییم. باید سعی کنیم که موقعیت سنجی کنیم. تنها وقتی رک بودن و بیان احساسات و افکاری که در ذهن داریم مفید است که مطمئن باشیم تأثیرگذار است یا این که هدفمان از این مورد فقط و فقط خیرخواهانه و به عنوان تلاشی برای اصلاح طرف مقابل باشد.

باید توجه داشت که تا جای امکان به صورت غیر مستقیم و طوری مطلب را به طرف برسانیم که احساس حقارت و ناراحتی نکند. نباید جملات و عبارات ما با نیش و کنایه همراه باشد که این ها باعث از بین رفتن تأثیرگذاری و تمایل طرف برای اصلاح خودش خواهد شد.

مراقب باشیم که خیلی موضوع را تکرار یا روی آن تأکید نکنیم که می تواند حتی باعث مخالفت و لجبازی طرف مقابل هم بشود.

هدفمان باید بهتر شدن اوضاع و تلاشی برای ارتقاء آرامش محیط خانواده و روابط دوستانه باشد پس نباید برای تلافی کردن ناراحتی خودمان و ناراحت کردن طرف مقابل این کار را انجام بدهیم که نه تنها تغییری در طرف ایجاد نمی شود، بلکه ممکن است روابط را به کلی از بین ببرد.

مثلاً بهتره با هم در مورد عواملی که باعث شادی و ناراحتی شما می شود صحبت کنید و بگید که: "بیا یکم بیشتر همدیگر را بشناسیم تا بتونیم بهتر به همدیگه کمک کنیم و کمتر سوء تفاهم و ناراحتی ایجاد بشه. من از این چیزها و این کارها بدم می آید" یا حتی بهتره بگید که: "چه بهتر بود که ... " یا "به نظر تو اینطور بهتر نمیشه اگه ..." و بعدشم برای حرفمون دلیل بیاریم تا طرف مقابل هم درک کنه و با شما همراهی کنه.

دیدید چقدر سادست!، فقط باید یکم تمرین کنید. ممکنه در ابتدا یکم اشتباه کنید یا حتی نتیجه ی معکوس بگیرید ولی کم کم می فهمید که چطوری باید از این مطلب و مهارت استفاده کنید.
یادتون باشه که: "تنها کسی اشتباه نمی کند که هیچ کاری انجام نمی دهد."

/ 0 نظر / 11 بازدید