کاش شناختن شخصیت آدما خیلی ساده بود

شناختن شخصیت افراد چیزی نیست که به این سادگی ها بدست بیاد. حتی روان شناسان متبحر هم با صرف چندین جلسه و تست های خاص، فقط تا حدی به شخصیت افراد پی می برند.
حتی گاهی اوقات، گذشت زمان و تجربیاتی تلخ یا شیرین زندگی کلاً شخصیت آدمو متحول می کنه. باورها و افکار آدمو زیرو رو می کنه. حتماً شما هم اینو تجربه کردید!
ممکنه آدم یه زمانی از بچه دار شدن متنفر باشه و حتی بگه من از بچه خوشم نمیاد ولی یه زمانی برسه که بگه نه! من عاشق بچه ام. دلم میخواد بیشتر از دوتا بچه داشته باشم.

تازه! وقتی آدم در موقعیت های جدید قرار می گیره، ممکنه چیزایی را تجربه کنه که تاحالا تجربه ی عملیشونو نداشته، رفتارهایی ازش سر میزنه که حتی خودشم باورش نمیشه. به خودش میگه: "این منم؟!!! باورم نمیشه!" حتی خودم آدم هم باورش نمیشه چه برسه به اطرافیان! حالا دیگه در مورد ازدواج چه انتظاری میشه داشت؟! از کجا معلوم که بعد از ازدواج بتونیم از پس بار مسئولیت زندگی بر بیاییم؟!!!

با این اوصاف چکار باید کرد؟! چطوری میشه تصمیم گرفت؟! از کجا معلوم که بعد ازدواج طرف خلقیاتش همینطور بمونه و بدبختمون نکنه؟!!!
اصلاً ولش کن! بی خیال ازدواج!!! چه کاریه ازدواج کنیم؟!!! همین طوری راحت تریم! سری که درد نمی کنه را که نباید دستمال بست! بذار همین طوری خوش باشیم!

این یعنی به خاطر ترسیدن از چیزی که شاید پیش بیاد یا نیاد، کلاً از کار درستی که باید انجام بشه صرف نظر می کنید.

به قول شهید مطهری تا وقتی ازدواج نکنی یک حالت بچگی درونش هست و به پختگی فکری و احساسی نمیرسه. با ازدواج باورت به خدا و روزی رسون بودنش تکمیل میشه. لمسش می کنی. با ازدواج می فهمی که اگه تلاش کنی و به همسرت علاقه داشته باشی تموم این چیزا همش کاه بوده و فقط ترس ما بوده که ازش کوه ساخته.

پس این همه آدم که تا حالا ازدواج موفق داشتند چی؟! نمیشه که اینقدر استثناء داشته باشیم؟!!!
جای توکل همینجاست. (البته بعد از بررسی، تلاش و تحقیق)
این چیزا دیگه دست منو شما و متخصص روان شناس نیست. دست خداییه که این نعمت و این شرایط را برای ما ایجاد کرده. و مطمئن باشید، اون خدایی که از رگ گردن به ما نزدیک تره و از مادر به ما مهربون تر، کارشو درست انجام میده. آسوده باشید:)

/ 0 نظر / 19 بازدید