سوالات خواستگاری

براساس کتاب گلبرگ زندگی 1 از حاج آقای دهنوی:

سوالات جلسه ی اول:

1- میزان پایبندی و اعتقادات به مسائل دینی؟
از مصادیقی که خود به آن ها اعتقاد دارید، سؤال کنید؛
(نماز، روزه، حج، خمس، زکات، مرجع تقلید(
مصرف از در آمدی که حقوق شرعی آن داده نشده؟، اختلاف در فتوای مراجع تقلید و…
شاید عده ای بگویند این سؤال برای افراد متدین است . خیر . افراد غیر متدین هم باید سوال کنند زیرا شاید نمره ی عمل به اعتقادات طرف، پنج باشد و خانم پنجاه باشد. اگر سوال نکنند بعدا برایشان مشکل پیش می آید.
اینکه چطور مسلمان شدی و آیا تحقیق کرده ای یا خیر، سوال درستی نیست . بعضی ها جلسه خواستگاری را با جلسه گزینش برای استخدام اشتباه می گیرند.

2- اساس زندگی آینده ی خود؟ دستورات دین، فرهنگ غرب یا سلیقه شخصی؟ (این سوال، هم برای متدین و هم برای غیر متدین باید پرسیده شود.)

3- پوشش شما در محافل، مجالس مختلف و جمع نزدیکان؟ آیا در محافل مذهبی شرکت می کنید ؟ نظرتان در مورد استفاده از فن آوری روز از جمله ماهواره چیست؟

4- در زندگی مشترک چقدر به نظر دیگران از جمله پدر و مادر و دوستانتان ، اهمیت می دهید؟

5- هدف کلی و اصلی شما در زندگی چیست؟ (علم، ورزش، هنر و …)

6- تا چه اندازه به رفت وآمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان اهمیت می دهید؟

7- اگر همسر آینده شما در محیط کار یا بین نزدیکان یا نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی ارتباط داشته باشد، چه می کنید؟

سوالهای خانم از آقا:
۱- شهر و کشور محل سکونت؟ (حتی دائم یا موقت بودن را سوال کنید.)

۲- نوع سکونت: مستقل، با والدین؟ (در یک محله، یک مجتمع، یک آپارتمان، یک طبقه)

۳-جزئیات شغل آینده: وضعیت شغلی طرف باید شفاف و روشن بیان شود و کلی گویی در این مورد(بازار،واسطه گری، وزارت خارجه و…) کافی نیست؛
شغل مرد مهم است. ببینید شما می توانید با آن شغل کنار بیائید. چون بعضی از شغل ها ویژگی خاص دارد وهر خانمی نمی تواند با هر شغلی که همسرش داشته باشد، کنار بیاید. مثلا مشاور، شغل نظامی یا سیاستمداری، روحانی.

۴-  آیا موافق هستید که همسر آینده تان اشتغال داشته باشد یا به تحصیل خود ادامه بدهد؟، در چه حد از تحصیلات، و به چه کارهایی می تواند مشغول شود؟

۵- فعالیتهای سیاسی اجتماعی زن:  موافق هستید که همسر آینده تان فعالیت سیاسی– اجتماعی داشته باشد و تا چه اندازه؟

۶- سطح زندگی: در زندگی مشترک تا چه حد به مسافرت و مهمانی دادن توجه خواهید داشت؟، (با طرح این سوال می خواهید به روحیه طرف در میزان هزینه کردن  برای زندگی و خساست احتمالی او پی ببرید. (

در پایان گفت وگوی جلسه اول ، در صورت احساس ، مطالبی را که جنبه خصوصی و سری دارد(مانند بیماری حاد یا خاص، اختلال روحی – روانی، ازدواج پیشین، رابطه قبلی با جنس مخالف ، طلاق والدین و…) و حدود مهریه را مطرح کنید.

/ 0 نظر / 293 بازدید