ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

کتاب های بسیار مفید که حتما باید قبل از هر اقدامی مطالعه کرد
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/۱٧
 

به ترتیب اولویت


گلبرگ زندگی 1 از حاج آقای دهنوی

آیا تو آن گمگشته ام هستی از باربارا دی آنجلیس

http://www.rasekhoon.net/library/content-71191-4.aspx#link4

گلبرگ زندگی  2 از حاج آقای دهنوی

بهتر از آینه و شمعدان از موسسه ی حیات طیبه

رازهایی در مورد زنان که هر مردی باید بداند از بابارا دی آنجلیس

مطلع مهر از دکتر بانکی

=====================================================
کتاب های پیشنهادی دوستان:
(البته من خودم مطالعه نکرده ام)
کتاب "همتای من" مخصوص دختران و "کدامین انتخاب" مخصوص آقایان از "ابوالقاسم عوامی"

"کمک! من عاشق یک خودشیفته هستم." ترجمه ی مهدی قراچه داغی

"ازدواج مثل آب خوردن است!" از محمود معظمی  (راهنمایی برای پیدا کردن همسری که شایسته ی شما باشد.)

=====================================================

روش های مطالعه و عملی کردن آموخته ها:

خواندن و به نتیجه رسیدن در مورد موارد مهم در یک کتاب، تنها با تفکر کردن و خلاصه برداری در دور دوم و نوشتن نتیجه های مثبت و منفی حاصله از کتاب و مقایسه به خود و افکار خود حاصل می شود، راه دیگری من سراغ ندارم،  و این همین است که باعث شناخت خود، درک و عمل به آنچه آموخته ایم را در بر دارد. حتی اگر بهترین کتاب ها رو هم در این زمینه ها داشته باشیم و بخوانید ولی درک نکنید و با افکار خود به نتیجه ی صحت یا عدم آن نرسید نمی توانید موفق شوید و مصداق حرف اینشتین که در ادامه آمده است می شوید.

نتیجه ی مهمی که از خواندن این کتاب گرفتم این بود که:

1-      نباید افکار خود را به واسطه ی خواندن یک کتاب کاملا تغییر داد

2-      به طور نا خود آگاه، افراد آنچه را که مطابق با افکار خودشان است را از یک کتاب دریافت و بقیه را حذف می کنند، و به این نتیجه ی کاذب می رسند که نویسنده هم با آنها موافق بوده است، حال آنکه این نتیجه، حاصل از حذف آن قسمت هایی  از کتاب بوده که با افکار شما مغایرت داشته و تنها، برگفتنِ نکاتی از کتاب بوده که افکار شما را تایید می کند. برای حل این مشکل باید کتاب را دوباره خواند، نکته های مهم آن را جدا کرد و روی آنها فکر کرد و سعی در تحلیل و یادگیری آن نکات و بکار بستن آنها در زندگی روزمره و حتی اهداف زندگی داشت .

بعضی افراد بجای تفکر و استفاده از مغز خودشان که پر از جواب است به مطالعه رجوع می کنند، به کتاب خوانی عادت می کنند و از راه حل هایی که در ذهنشان وجود دارد غافل می مانند.
آلبرت اینشتین
پس برای دوری از این مشکل ذهن آدمی، باید نکات کتاب را -بعد از خواندن مقدماتی دور اول-  جدا کرده و روی آنها فکر و تجزیه  تحلیل کنید و سعی کنید آنچه درست است را انتخاب و بکار ببندد نه این که آنچه با افکار فعلی ما –خواه درست یا غلط- منطبق است را انتخاب و توجیهی برای کارهای خود بیابیم.

همیشه دنبال راه حل برای مشکلات خود باشید، نه این که صورت مسئله را حذف کنید. مثلا در حرف اینشتن که در بالا آمده است اگر فقط بخواهیم بر روی عادت کردن به خواندن کتاب تکیه کنیم، باید دیگر کتاب نخوانیم ولی در عوض باید این سوال در ذهن ما بیاید که چه کنیم که علاوه بر خواندن کتاب، از نکات آن استفاده کنیم و به کتاب خواندن و استفاده نکردن از فکر خود عادت نکنیم؟ و جواب آن همان است که در بالا آمد.

مهم آن است که مطالب کتاب را بخوانید و آنچه از آن پراگراف، صفحه یا ... درک کرده اید را به زبان خودتان بنویسید. و این تنها با تفکر کردن در مورد موضوعی که مطالعه کرده اید میسر خواهد بود. باید آن مطالب را با آنچه در زندگی خود انجام می دهید، مقایسه کنید، ببینید که آیا روش و دیدگاه عملی شما در زندگی درست است یا نه. بعد، با بررسی مطالبی و اطلاعاتی که از مطالعه ی آن کتاب به دست آورده اید، برای تغییر و ارتقاء زندگی واقعی خود، راه حل بدهید. بررسی کنید و با خودتان حرف بزنید، بگویید: " من در این مواقع و این مشکلات، این طوری رفتار می کنم، چکار می توانم انجام بدهم تا  این رفتار یا خصوصیتم را اصلاح کنم؟، یا مثلاً اگر این کار را بکنم، دیگه این مشکل پیش نمی آید." این همان قانون جازبه و "راز" است. و مطمئن باشید که ذهن شما ناخودآگاه به دنبال راه حل می رود و معجزه آسا راه حل را میابید. اگر به ذهن و فکر خودمان اعتماد کنیم و در تمام کارها فکر خود را بکار اندازیم و با تحلیل و بررسیِ چرایی ِ بُروز مشکلات، به دنبال راه چاره باشیم، مطمئن باشید که توانایی های درونتان شما را متحیر خواهند کرد.
همین است که در اسلام یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت برتر و بالاتر است.

جملات مفید ِ کتابها، نکته ها و اندرزهایی که نویسنده یا افراد داخل کتاب به یکدیگر می دهند، یا حتی تحلیل کارهایی که در طی ِ فرآیند کتن کتاب و داستان، انجام می دهند، همه و همه می توانند حاوی مطالبی مفید و عمیق برای یادگیری و تحول در زندگی ِ شما باشد، فقط باید مطالب را – همان طور که گفتم – تحلیلی بخوانید. این نکات، جملات و نتیجه گیری ها را پس از بررسی، بنویسید و مدام مرور کنید.
مرور آن ها در مواقعی که ناراحت هستید و مشکلات به شما هجوم می آورند و نمی دانید چه کنید، می توانند، بسیار آرامش دهند و راه گشا باشند.

من همیشه می گویم: " اطلاعات + ایجاد ارتباط بین اطلاعات ç ایده و راه حلی جدید برای مشکلات موجود"
اطلاعات با مطالعه و استفاده از تجربیات دیگران بدست می آیند؛ ایجاد ارتباط بین اطلاعات از طریق تحلیل، بررسی و تفکر در مورد اطلاعات و تجربیات گذشته بدست می آید؛ و این همان چیزی است که منجر به راه گشایی و یافتن راه حل برای مسائل و مشکلات زندگی می شود.

شاید بعضی از افراد بگویند که خلاصه نویسی اتلاف وقت است، اگر تو بجای این که یکبار کتاب را با این همه وقت گذاشتن برای در آوردن نکات و تحلیل آنها بخوانی، چند بار کتاب را بخوانی هم وقتت را صرفه جویی کرده ای و هم کتاب را چند بار خوانده ای و دیگر فراموشت نخواهد شد.
در جواب باید گفت که: ببینید!، اگر شما یک کتاب را چند بار بخوانید و تحلیلی روی آن انجام ندهید، یعنی به خواندن عادت کرده اید و احتمال استفاده از کتاب و بکار بردن آنچه فهمیده اید، بسیار پایین خواهد بود. حتی اگر هم استفاده بکنید، احتمال ادامه دادن و بکار بردن دائمی آنها بسیار کم است چرا که بدون تحلیل، شما کاملا ً لمس و درک نکرده اید که مشکل شما ناشی از کدام دیدگاه شما بوده است و چقدر این مطلبی که خوانده اید می تواند در تغییر زندگی شما مؤثر باشد. بعلاوه این که چون شما به اهمیت مطالبی که خوانده اید و میزان تأثیرگذاری آنها کمتر پی برده اید و علل مشکلات خود را کمتر تحلیل کرده اید، در نتیجه کمتر هم، این مطالب را بکار می گیرید و این باعث می شود که بعد از مدتی، به دلیل ویژگی ذاتی انسان ها، آنها را فراموش کنید؛ همین است که می گوییم با درک کردن مطلب و صرف وقت زیاد برای یکبار خلاصه برداری و تحلیلی خواندن، نه تنها بهتر می توان آموخت، بلکه چون درک کرده ایم، ارزش آنها را می دانیم و در حافظه ی بلند مدتمان ماندگار خواهد شد و بکار می گیریم.
=====================================================

=====================================================