ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

با مانتو خیلی بهتر و راحت تر میشه حجاب را حفظ کرد
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٥
 

ببینید، درسته که دختری که آرایش می کنه یا حتی دختری که بجای چادر از مانتو استفاده می کنه، خیلی جذاب تر و امروزی تر به نظر برسه و حتی ممکنه که خیلی از پسرها بهش توجه کنند؛ ولی به نظرتون بیشتر چه افرادی به این دخترها توجه می کنند؟
افرادی که چشمشون را تحت کنترل دارند یا افرادی که چشمشون آنها را تحت کنترل داره؟!
بذارید یه چیزی را رک بهتون بگم.


ممکنه شمایی که مانتویی هستید و خیلی هم ساده بیرون می آیید در عمل و رفتار بهتر از خیلی از چادری ها باشید ولی فقط باطن افراد نیست که ملاک سنجش خوب یا بد بودن آنهاست.

به قول پدرم، ما یک هویت داریم که درواقع همان باطن و درون ماست که خودمان از آن با خبر هستیم و یک شخصیت، که افراد اجتماع آن را می بینند و در مورد ما قضاوت می کنند. برای همینه که گفته اند:

"رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون"

درسته که ما نباید کاری به حرف مردم داشته باشیم، ولی باید این را هم در نظر بگیریم که ما برای زندگی کردن و خوب زندگی کردن به اطرافیان نیاز داریم، پس نباید کاری کنیم که ظاهرمان با باطنمان متفاوت به نظر برسد و باعث برداشت غلط افراد در مورد خودمان بشویم. دود این رفتار به نوعی توی چشم خودمان هم می رود.

خیلی از پسرهای سالم به این خاطر سراغ دخترهای کم حجاب نمی روند که به غلط برداشت های نادرستی در مورد آنها می کنند. و این هم به خاطر ظاهر و نوع پوشش این دخترهاست.

شاید بگید: "به من چه که همچین برداشتی دارند؛ مشکل خودشونه؛ اصلاً چنین آدمی لیاقت منو نداره!"
شاید حق با شما باشه و لیاقت شما را نداشته باشه، ولی در خیلی از مواقع هم هست که به دلیل فرهنگ حاکم در اجتماع و برداشتی که اکثر افراد از این نوع پوشش دارند باعث نتیجه گیری های اشتباه برای پسرها یا حتی دخترها می شود.

مومن نباید خودش را در مظان اتهام قرار بده. نباید کاری بکنه که احتمال برداشت اشتباه در موردش افزایش پیدا کنه.

این رفتار اشتباه ما باعث میشه که در خیلی از مواقع موردهای مناسب را از دست بدهیم.

نمی خوام بگم که مانتویی که دستورات اسلام را رعایت کنه، خوب نیست یا فقط باید چادر سر کرد؛ ولی خداییش اگه کمی توجه کنید، متوجه می شوید که چادر نسبت به مانتو می تواند خیلی بهتر و حتی راحت تر از آن حجاب را تأمین کند. (با کمک چادرهای جدید)

به قول یکی از دوستانم: "افراد موفق کسانی نیستند که بین بد و خوب یکی را انتخاب می کنند، کسانی هستند که بین خوب و خوبتر، خوبتر را انتخاب می کنند."

===============================================

در جواب یکی از دوستان

ممکنه بگید که: " طرز تفکر مردم و جوونا فرق کرده. قبلاً داشتن حجاب چادر یک اولویت بود ولی الآن دیگه این طور نیست."
ممکنه اولویت های ظاهری تغییر کرده باشه ولی واقعیت اینه که، چیزی که درست هست، همیشه درست خواهد بود. مهم نیست نظر مردم تغییر بکنه یا نه. مهم اینه که ما روی افکار و اعتقاداتی که مطمئن هستیم درست هستند راسخ و استوار بمونیم.

من اصلاً نمی خوام بگم که: "حجاب، فقط چادر هست" ولی این انکار ناپذیره که برای رعایت دستورات کسی که واقعاً از ته دل ما را دوست داره و صلاح ما را میدونه، چادر بهترین راه است.

ممکنه بگید: " متأسفانه ما بیشتر داریم ظاهری تصمیم می گیریم. مهم افکار آدم هاست. باید به باطن افراد توجه کرد، نه به ظاهرشون."
این حرف کاملاً درست هست. اصلاً خود خدا هم گفته: "ملاک برتری آدم ها در میزان خوبی و درست کاری آنهاست" ولی همانطور که گفتم، ما نباید با پوشش خودمان کاری کنیم که افراد در مورد ما اشتباه فکر کنند و این نوع پوشش های مرسوم باعث برداشت اشتباه می شود. کم نیستند دختران و حتی پسرانی که واقعاً افراد باحیا و سالمی بوده اند، ولی بخاطر نوع پوشش و برخوردشان، افراد ناسالم به خودشان اجازه ی جسارت و رفتارهای نادرست را داده اند.
همین است که خیلی از دخترها فکر می کنند، مردها هوسباز هستند. این رفتار و نوع پوشش خانم هاست که به نوعی توجه افراد را به سمت آنها جذب می کند. ولی هیچ وقت مردانی که به ظاهر ساده و به قول بعضی از افراد امل هستند، اجازه ی چنین برخوردها و رفتارهایی را به خود نمی دهند.

مطمئن باشید مردی که خیلی راحت با زنان و دختران صحبت می کند و ابراز علاقه می کند، بعد از ازدواج هم این برخورد را خیلی راحت ادامه خواهد داد و احتمال بروز مشکل در زندگی مشترک چنین افرادی بسیار بالاست.

البته این را هم باید گفت که حجاب فقط در پوشش نیست. فقط برای خانم ها نیست. حجاب برای مرد و زن است؛ فقط تعریف و حدودش فرق می کنه. ولی باید در نگاه، کلام، لحن صحبت کردن، شنیدن و ... هم حجاب داشت.