ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

هیچ کسی بهتر از من، من را نمی شناسه، پس بیا با هم رو راست باشیم
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٢
 

خیلی از مواقع ما برای شناخت طرف مقابل تلاش می کنیم، تحقیقات زیادی از این طرف و آن طرف انجام می دهیم و سعی می کنیم خصوصیات باطنی و شخصیت فرد را بشناسیم ولی واقعیت این است که تمام افراد، فامیل و حتی صمیمی ترین افرادی که با طرف مقابل در ارتباط هستند، اکثراً ظاهری از شخصیت او را دیده اند، که به احتمال زیاد از شخصیت باطنی و آن چیزی که در زندگی شخصی و تعامل فرد با خودش وجود دارد کاملاً متفاوت باشد. چه باید کرد؟ ...


به همین خاطر است که می گویم: "هیچ کسی بهتر از خود فرد نمی تواند تمایلات، سلایق و علایق فرد را به ما معرفی کند. هیچ کسی بهتر از خود فرد نمی داند که چه چیزها، چه رفتارها و برخوردهایی باعث ناراحتی او می شود؛ از زندگی و طرف مقابل چه انتظاراتی دارد و ... "

البته مواردی هم هستند که ممکن است خود فرد هم از آنها بی اطلاع باشد. ممکن است بپرسید: "مگر چنین چیزی ممکن است؟"
بله! چرا که ممکن است در آینده و زندگی مشترک و تعامل با فردی دیگر، شرایطی پیش بیاید که هیچ وقت در زندگی مجردی فرد پیش نیامده باشد و همین می شود که باز هم گوشه هایی از شخصیت و تمایلات فرد وجود دارد که حتی خود فرد هم از آن بی اطلاع است و دقیقاً نمی داند در زندگی آینده چگونه می خواهد با شرایطی که پیش می آید برخورد کند.
این چیزی نیست که بشود شناخت، و بهترین راه آن توکل بر خداست و البته توجه به این که چقدر طرف مقابل در افکار و اعمال خود انعطاف پذیری دارد. وجود انعطاف پذیری باعث می شود که اگر فرد افکار و دیدگاه های اشتباهی هم داشته باشد، خودش را به چالش بکشد و در جهت اصلاح خودش گام بردارد.
برای برای بررسی وجود انعطاف پذیری در طرف مقابل به پست های قبلی مراجعه کنید.

در چنین مواقعی بهتر است که رک و راست به طرف مقابل بگویید: "ببینید!، هیچ کسی بهتر از ما، خودمان را نمی شناسد و نمی تواند معرفی کند، پس بیایید با هم رک باشیم؛ واقعیت های زندگیمان را با هم درمیان بگذاریم؛ ممکن است بپذیریم و بتوانیم با هم کنار بیایم یا خودمان را با طرف مقابل هماهنگ کنیم و شاید هم نتوانیم. در هر دو حالت به بهترین نتیجه می رسیم. متوجه می شویم که می توانیم با هم زندگی شاد و موفقی داشته باشیم یا نه. پس بدون هیچ چشم پوشی آنچه که به نظرتان مهم می آید را بیان کنید؛ اگر در رفتارها و برخوردهای خانواده ها چیزی هست که باعث ناراحتی شما می شود بیان کنید تا با هم بررسی کنیم و ببینیم که می شود با هم در این مورد کنار بیاییم یا نه."

البته بیان مطالب این پست به این معنا نیست که تحقیقات قبل از ازدواج انجام نشود.