ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

عامل بسیاری از مشکلات بعد از ازدواج
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱
 

مشکل مشترک اغلب زوج های جوان در ابتدای زندگی مشترک، به نظر دخالت دلسوزانه ولی نابجای پدر ومادرها به نظر می رسد ولی مشکل اصلی در خود فرزندان است که وابستگی زیادی به پدر ومادر خود دارند. این روزها تربیت ها به گونه ای نیست که فرزندان مستقل باشند و روی پای خود بایستند ...


این است که ازدواج می کنند و زندگی مستقلی تشکیل می دهند بدون اینکه به استقلال روحی رسیده باشند و به همین دلیل بعد از ازدواج هم می خواهند همان رابطه پیش از ازدواج را با پدر و مادر خود داشته باشند و همین بستر دخالت (یا شاید بهتر باشد بگوییم اظهار نظر دلسوزانه ولی نابجای) پدر و مادر در زندگی آنها را فراهم می سازد و ریشه اختلافات بعدی می شود.

دختر و پسری که می خواهند پس از ازدواج هم همچنان رابطه پیش از ازدواج را با پدر و مادر داشته باشند بهتر است ازدواج نکنند. رشد شخصیت انسان در گرو استقلال وجودی او و بیرون رفتن از وابستگی هاست. این افراد وابسته حتی در بسیاری از موارد موجب رنجش پدر و مادر هم می شوند. فرزندی که وابسته نیست و شخصیت مستقلی دارد هم خودش آسایش بیشتری دارد هم پدر و مادر را کمتر به زحمت می اندازد و کمتر آزار می دهد.

شاه کلید حل اکثر مشکلات زوج ها همان است که قرآن در قصه آدم گفت:
"اُسکن اَنتَ و زَوجُک الجَنَّه" تو همسرت به بهشت درآیید.
زن و شوهر باید حرم خاص داشته باشند، حرمی که فقط اختصاصی آن دو باشد و هیچکس را در آن راهی نباشد، نه پدر و مادر، نه فرزند، نه دوست و نه هیچکس دیگر. اگر به این قاعده عمل شود بیش از پنجاه درصد مشکلات زوج ها حل خواهد شد. همانطور که نماز رکن دارد مانند رکوع و سجده و بدون رکن باطل است زندگی زناشویی نیز رکن دارد و رکنش این است که باغ و بهشتی خصوصی باشد، حرمی دور از دیگران باشد. مبالغه نیست اگر بگوییم در صورتی که پدر ومادرها و فرزندها از بین زن و شوهرها برخیزند در عموم موارد مشکلی باقی نمی ماند. ازدواجی که همان دختر و پسر بابا و مامان نقش زن و شوهرش را بازی کنند ازدواج موفقی نخواهد بود و آرامش بهشتی در آن یافت نمی شود.

این مورد دقیقاً یکی از مهم ترین علت های بروز مشکل در خانواده هاست که می توان عامل بروز آن را در شیوه ی تربیتی خانواده ها و تغییر فرهنگ کار و تحصیل در خانواده های ایرانی جست و جو کرد.
فرزند خانواده تا زمان وارد شدن به دانشگاه یا حتی بعد از آن هم شغل و کسب و کار مستقلی ندارد و عملاً با والدین خود وابسته است. تمام این موارد دست به دست هم می دهند تا فرزندان بیش از اندازه به خانواده وابسته شوند و همین عامل باعث بروز مشکلات در زندگی آینده ی آنها می شود.

البته با کمی آموزش و اطلاع رسانی نظر می رسد که قابل اصلاح باشد. ولی در ابتدا باید خود فرد بپذیرد که این کمبود و نقطه ضعف را دارد  تا در جهت اصلاح آن بکوشد.

تنها کسی که می تواند به ما جوانان کمک کند خودمان هستیم. باید نقطه ضعف ها و کمبودهایمان را بشناسیم و در جهت رفع آنها اقدام کنیم.

موفق باشید