ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

آسون گرفتن دلیل بر مشکل داشتن نیست
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳
 

یک حقیقت تلخ متأسفانه وجود داره و اون هم اینه که اگر دختر خانمی در مسیر خواستگاری خیلی انعطاف پذیری نشون بده یا در مورد مسائل مالی خیلی راحت کنار بیاید، طرف مقابل با شک و تردید ادامه میده یا حتی رد می کنه ... .


نمی دونم دلیلش چیه؟ شاید یک علت مهمش وضع بد اجتماع و بی اعتمادی افراد نسبت به هم و سوء استفاده هایی باشه که هر روز در مورد ازدواج از اطرافیان می شونیم. باید قبول کنیم که مردم اعتمادشون نسبت به هم کم شده. و البته طبق حدیث حضرت علی (ع): "در جامعه ای که همه ی مردم به هم خوبی می کنند و ظلمی وجود ندارد، اگر به کسی بدبین شوی به جامعه ظلم کرده ای. و در جامعه ای که مردم به هم ظلم می کنند، به مردم اعتماد کنی به خودت ظلم کرده ای." برای همین هم با توجه به وضعیت موجود به نظر نمی رسد که درست باشد دختر در جلسات اول، علاقه و احساس خود را بیان کنه. اصلاً کلاً درست نیست که در جلسات اول احساساتی شد و احساسات خود را نشان داد.

حدیث داریم که: "مومن نباید خودش را در مَظان اتهام قرار بده" ما نباید کاری کنیم یا رفتاری از خودمان نشان بدهیم که اطرافیان برداشت غلط در مورد ما داشته باشند. می توانید این انعطاف پذیری خودتان در مورد مسائل مالی را در جلسات بعدی بیان کنید، یا این که خیلی رک بیان نکنید و اگر جلسات به نتیجه رسید و بحث مهریه و قباله مطرح شد با ظرافت در عمل انعطاف پذیری خودتان در مسائل مالی را نشان بدهید. لازم نیست قبل از این که به نتیجه برسید آن را بیان کنید. می توانید با مدیریت خودتان جلسات را به سمتی که می خواهید پیش ببرید و مانع ایجاد سوء تفاهم با حرفهایی که زده می شود بشوید.

در مورد کنار کشیدن از ادامه ی جلسات و رد کردن هم، باید گفت که:
الزاماً به دلیل این که شما خیلی در مورد مسائل مادی ساده می گیرید کسی رد نمی کند. شاید خود طرف مشکلی داشته و نمی خواسته آبروی خودش را ببرد و محترمانه رد کرده است. هزار و یک دلیل دیگر وجود دارد که شما از آنها بی اطلاع هستید، پس پیشداوری و قضاوت زودهنگام نداشته باشید.

در قرآن داریم که: " عَسىَ أَن تَکْرَهُواْ شَیْا وَ هُوَ خَیرٌ لَّکُمْ  وَ عَسىَ أَن تُحِبُّوا شَیْا وَ هُوَ شَرٌّ لَّکُمْ  وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ(216)"  ممکنه فکر کنید که ازدواج با طرف مقابل به نفع شما باشه ولی در عمل به مشکل برخورد بکنید. پس هرچه پیش می آید خواست خدا بوده و مطمئناً بهترین است. خدا از مادر به ما مهربان تر است و غیر ممکن است حتی اگر تمام گناهان دنیا را هم مرتکب شده باشیم باز هم برای ما بد بخواهد. پس بدانید که بهترین، همان چیزی است که پیش آمده و نباید دیگر ناراحت شد. البته مهم است که ما تلاش خودمان را بکنیم و تحقیقات لازم را انجام بدهیم.

اگر فقط دعا کنیم و در مورد طرف مقابل هیچ تحقیق و بررسی خاصی نکنیم و انتظار داشته باشیم که به صرف دعاها و خوب بودن خودمان حتماً همسر خوبی هم خواهیم داشت، در واقع خلاف عدالت خدا انتظار داریم. اگر کسی تمام تلاش، تحقیق، سوال پرسیدن و ... را انجام بدهید با کسی که این کارها را انجام نمی دهد و به فقط به خدا توکل می کند را خدا به یک چشم نگاه کند با عدالتش سازگار نیست. پس باید با تمام وجود تلاش کرد و بعد از خدا انتظار خوبی و همسر خوب را داشت.

"إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیرِّ مَا بِقَوْمٍ حَتىَ‏ یُغَیرِّواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ  وَ إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلَا مَرَدَّ لَهُ  وَ مَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ(11)"
اگر ما تلاش نکنیم خدا هم برای ما کاری نخواهد کرد.