ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

چند سوال در مورد جلسه ی اول خواستگاری
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱۳
 

1-ممکن است بپرسید که این طور بهتر است که در جلسه اول خواستگاری خانواده دختر (پدر- مادر-برادر- خواهر)  و از خانواده پسر هم همینطور حضور داشته باشند و اگر فقط پسر با مادرش بیاید نوعی بی احترامی به دختر است.
2-بهتر نیست در جلسه اول دختر و پسر اصلاً با هم صحبت جدا نداشته باشن و بین جلسه اول و دوم تحقیق انجام بگیرد و در جلسه دوم خواستگاری پسر و دختر جدا صحبت کنند؟
3-با توجه به رسوم غلط در خانواده ها، چطور می شه این مسئله را با خانواده های سنتی و عرف گرا این مسئله را در میان گذاشت و مهم تر از آن با خانواده ی  طرف مقابل؟!!!


ببینید، این ما هستیم که خوب یا بد بودن کارها را تعریف می کنیم، ولی آیا واقعاً اینطور هست یا نه؟! آیا واقعاً طبق دستور اسلام کار یا چیزی که ما فکر می کنیم خوب است یا نه.

نکته ی دیگری که مطرح است، توجه به طرز دید مختلف افراد است. ممکن است از دید شما چیزی خوب به نظر بیاید و از نظر دیگری بد. این ملاکی برای این نیست که طرف مقابل آدم بدی هست، فقط دیدگاهش با شما فرق دارد. همین عامل است که باعث ایجاد تفاوت در انسان ها می شود، که البته این چیز بدی هم نیست. در درجه ی اول چیزی که مهم است این است که ببینید آیا می توانید با این دیدگاه ها و طرز فکر طرف مقابل کنار بیایید و آیا طرف مقابل هم می تواند طرز تفکر شما را بپذیرد یا نه. بعد از آن یا شاید بهتر است بگویم مهم تر از آن هم این است که شما حتماً بررسی کنید و ببینید آیا طرف مقابل – یا حتی خودتون- در دیدگاه ها و افکار خود تعصب یا تأکید دارید یا نه؟ آیا آنقدر مطمئن هستید افکار و دیدگاه هایتان درست است که اصلاً حاضر نیستید به نظر کسی گوش بدهید یا این که همیشه جایی برای تأمل بیشتر و حتی اصلاح رفتارها و افکار خود می گذارید. این مهم ترین عامل برای رسیدن به آرامش در زندگی است. باید دید که آیا طرف مقابل هم با این موضوع موافق هست یا نه. آیا بهش عمل می کند یا نه؟

در مورد جلسه ی خواستگاری هم نظر افراد مختلف متفاوت است. الزاماً نمی توان گفت که این روش درست است و روش های دیگر نه. یا این که اگر پسر بدون پدرش بیاید، قصد بی احترامی دارد. این طور نیست!

یکی از مهمترین مشکلات در خواستگاری های ما پیشداوری و زود قضاوت کردن است که می تواند فرصت های خیلی خوبی را از افراد بگیرد. شاید اصلاً در خانواده ی آنها اینطور مرسوم باشد.

درست است که یک سری رسوم غلط وجود دارد ولی تا جایی که ضرری در تصمیم گیری نهایی به کسی نرساند می توان آنها را تحمل کرد. (بعضی مواقع مجبور هستیم بعضی چیزها را بپذیریم) البته می توانیم برای آینده و زندگی مشترک خودمان اصول اسلامی را فرهنگ سازی کنیم.

در مورد جلسه ی اول و صحبت دختر و پسر هم باید بگویم که:
ببینید، خیلی مهم نیست که صحبت خصوصی در جلسه ی اول باشد، اصلا بسیاری یا حتی بهتر است بگویم، همه ی سوالات جلسه ی اول را می توان در جمع هم پرسید. و البته خیلی هم بهتر است. می توانید با افکار و برخورد والدین طرف هم آشنا شوید.

ببنید!، مهم نیست که این سوالات را حتی در جلسه ی اول بپرسید. خیلی چیزها و روش ها در همایش های آموزشی و کتاب ها نوشته اند ولی وقتی وارد عمل می شوید موقعیت طوری پیش می رود که حتی ممکن است در جلسه ی اول یکی از این سوالات را هم نتوانید بپرسید، ممکن است اصلاً شما خیلی از سوالات را نپرسید ولی در طی فرآیند آشنایی پاسخ داده شوند. چیزی که مهم است این است که حتماً قبل از ازدواج این نکات و سوالات بررسی شود و جوابی مطمئن برای آنها بدست بیاورید.

خیلی هم لازم نیست طبق این اصول پیش بروید یا حتی از خانواده ی طرف مقابل بخواهید که این اصول را رعایت کنند، مهم این است که جلسات را طوری مدیریت کنید که چه مستقیم و چه غیر مستقیم به شناخت طرف مقابل و جواب سوالات خود برسید. البته اگر بتوانید به عنوان پیشنهاد، روش های درست را ارائه کنید و محاسنش را به طرف مقابل بگویید، احتمالش هست که بتوانید به روشی غیر از روش سنتی هم پیش بروید ولی یادتان باشد که فقط باید در حد پیشنهاد باشد و تصمیم گیری در مورد اجرا کردنش را به طرف مقابل بسپارید.

موفق باشید
التماس دعا