ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

نگاه و گناه
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢۳
 

اگه می خوای از لحاظ اقتصادی، علمی، دینی و ... پیشرفت کنی...


، نگاهت را کنترل کن.
می دونی چرا گفته اند نگاهت را کنترل کن؟!!!
چون چشم، دیده بان قلعه ی دل است. ما با نگاه و وارد کردن تصاویر به ذهنمان، مغزمان را مجبور به فکر کردن و توجه به تصویر دیده شده می کنیم و وقت و تمرکزمان از مطالبی که می تونه باعث پیشرفتمون بشه، به سمت چیزایی که واقعاً ارزشی نداره معطوف میشه اجازه ی رشد و موفقیت را خودمون با دست خودمون از خودمون می گیریم.

پس اجازه نده هر کس و ناکسی به این راحتی اجازه ی ورود به ذهن و افکار تو را داشته باشد و فکرت را، حتی به اندازه ی ذره ای به خودش مشغول کند. ببین اگه واقعاً ارزش وقت و فکر و وجود والای تو را دارد که تمرکزت را روی فکر کردن بهش بذاری، بهش نگاه کن.

این نگاه است که خیلی روی وجود و دل تأثیر می گذارد. چقدر پروین قشنگ گفته:

دلت هرگز نمی گشت این چنین آلوده و تیره                              اگر چشم تو می دانست رسم پاسبانی را

نگاه انسان همه چیز اوست. درسته که دلت می خواد به هر منظره ای نگاه کنی و حتی از دیدن صحنه ای محرک و ناشایست لذت هم ببری ولی این ها همان چیزی است که گفته اند: "دنیا با لذت های حرام پوشیده شده است و آخرت با سختی ها و زحمت."

باید برای موفقیت و رشد، زحمت کشید، تلاش کرد، سختی کشید. اگه "21 راز میلیونرهای خودساخته از برایان تریسی" را بخونی، می فهمی که حتی برای میلیونر شدن هم باید واقعاً تلاش کرد. یک شبه نمیشه ره صد ساله رفت. البته این جمله برای رسیدن به موفقیت از راه درست و حلال است نه راه حرام که حتی نصف روزه هم می شه رفت.

بهشت را به بها دهند نه بهانه.

حالا دیگه تصمیم با خودته که
با خدا باشی و پادشاهی کنی یا این که بی خدا باشی و هرچه خواهی کنی.

مطمئن باش اگر نگاهت کنترل شود، تمام وجودت کنترل می شود و به هدف هایی که توی زندگی داری می رسی. برای بدست آوردن توانایی کنترل نگاه و حتی رسیدن به هر هدفی در زندگیت داری، می تونی مراجعه کنی به پست " هرچیزی که فکر می کنید می تونید یا نمی تونید، در هر دو حالت حق با شماست. فورد".

می دونید، فرق ما با غیر مسلمان ها اینه که ما اگه تلاش کنیم، می تونیم خیلی سریع تر به مقصد برسیم چون خدا و اولیائش بیشتر کمکمون می کنند، فقط باید تلاش کنی ها!
حتی اگه نتونستی، باهاشون حرف بزن، بگو: "خدایا، من تلاشمو می کنم ولی خیلی سخته و دلم می خواد نگاه کنم، شما کمکم کن درست بشم." از امام حسین (ع) کمک بخواه حتماً کمکت می کنند. مطمئن باش جواب میده;)

بدونید که نگاه، بذر انحراف از موفقیت و رشد و باعث توسعه ی شهوت است؛ مثل بذر گیاه که چند سال بعد به ثمر می نشیند و نتیجه می دهد، نتیجه ی این رفتارمان را هم خواهیم دید. پس مراقب چشمان خود باشید که حضرت علی (ع) فرمودند: "پیشگیری از گناه خیلی خیلی ساده تر از پاک سازی روح و دل از آلودگی های حاصل از گناه است.

این که میگم نگاه نکنید، نه این که دیگه همش خودتونو اذیت کنید و ... . می دونید که چی میگم. افراطی نباشید ولی تا جایی که امکانش براتون هست، نگاهتونو کنترل کنید. چِش تو چشم (eyes to eyes) با کسی حرف نزنید، اگه مجبور شدید که رو در رو باشید، حداقل به چشماش نگاه نکنید، به چونه ی طرف نگاه کنید که پیامبر (ص) گفتند: "در شهری که نامحرمان چشم تو چشم بهم نگاه می کنند، بیماری های لاعلاج توی اون شهر گسترش پیدا می کنه" حالا دیگه تصمیم با خودتون که می خواهید در بیمار کردن مردم سهیم باشید یا نه.
شاید بگید: "برو بابا! این حرفهای مسخره چیه داری میزنی!، اینا همش خرافاته!"
ولی بدونید که بی اطلاعی یا کمبود اطلاعات ما دلیل بر نبود چیزی در دنیای بیرون نیست.
سند حدیث بالا هم در نهج الفصاحه است.

 اگه گفتید: "من  این طوری نیستم و روی من نگاه کردن تأثیری نداره" یعنی این که نمی خواهید واقعیت را قبول کنید. اگه یکم فکر کنید، و تحقیق در مورد نگاه داشته باشید متوجه میشید که دارید اشتباه میرید. فکر نمی کنم بیشتر از این لازم باشه توضیح بدم.

این که خدا گفته زن و مرد با هم اختلاط نکنند، بهم نگاه نکنند، بهترین مسجد زن کنج خانه اش است چون احساسات درگیر میشه، این جذابیتی که زن برای مرد و مرد برای زن داره باعث وابستگی میشه، چون خود خدا میدونه چی آفریده، همه ی این ها را برای استحکام خانواده گذاشته، ولی ما برای راحتی و راحت طلبی خودمون از این روابط سوء استفاده می کنیم، چون سیستم افکارمان را عوض کردند و ما هم پذیرفتیم که مثل غربی ها بی بند و بار باشیم (البته از نوع افراطی آن!)
فقط جنبه های منفی و شهوانی کارهای آنها را می بینیم.

بدونید که یکی از علل این تمایل احتیاج به همسر و رفیق واقعی هست.
نشانه های احتیاج خود را می توانیم در دوستی ها اشتباه، نوع لباس پوشیدن ها، سرگرم کردن خود با چت کردن و ... مشاهده کنیم. یکم فکر کنید.