ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

اولین برداشت
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱
 

یکی از چیزایی که خیلی توی تصمیم گیری افراد در انتخاب یا رد کردن طرف مقابل به عنوان همسر آینده تأثیر مستقیم میذاره تصویر اولیه ای است که طرف از خودش، با رفتارها، برخوردها و عکس العمل هاش توی ذهن طرف مقابل میذاره.


که در زبان لاتین ازَش به عنوان first impression نام می برند و حتی نوعی مهارته که ما اصلاً ازش بی خبریم ولی درواقع وجود داره و ندونستن ما دلیل بر بی اثر بدونش نیست.

مشکل اینجاست که افراد اکثراً ناخودآگاه رفتارهایی از خود در جلسه ی اول برخورد با هم نشان می دهند که ممکن است تأثیرات مثبت یا حتی منفی در ذهن طرف مقابل یا خانوادش بذاره و این باعث می شه که در تصمیم برای ادامه ی جلسات یا رد کردن طرف موثر باشه. مهم اینه که بدونید:
تأثیر این برداشت در برخورد اولیه می تونه در تصمیم گیری عجولانه، به همراه برداشت های اشتباه و سطحی مانع انتخاب فرد مناسب بشود یا حتی برعکس؛ باعث شود که به دلیل برداشت اولیه ی مناسبی که از طرف داشته ایم، حتی عیب ها و نقطه ضعف هایی که برایمان خیلی مورد توجه و اهمیت هستند را بی ارزش بشماریم یا حتی اصلاً بهش توجهی نکنیم.

پس، خیلی باید مراقب بود؛ زود تصمیم نگیرید. بررسی کنید.
به نظر من خیلی راحت و رک برداشت های خودتونو با طرف و خانوادش در جلسه ای دیگر یا حتی تلفنی بیان کنید. (البته به همراه احترام و توجه به کرامت انسانی)
بیشتر تحقیق کنید. ببینید آیا این برداشتی که داشته اید با واقعیت زندگی فرد مطابقت دارد یا اشتباه متوجه شده اید؟!

البته این بررسی ها مستلزم اینه که فرد بدونه از زندگی مشترک و همسر آیندش چه انتظاراتی داره و هدفش از زندگی مشترک چیه. که ازتون خواهش می کنم برای این که انتظارات بیجا و غیر معقولی نداشته باشید بیشتر مطالعه کنید و بررسی کنید هدف آدم از اومدن تو این دنیا چیه. می خواهیم به چی برسیم؟ با ازدواج می خواهیم به کجا برسیم؟ چی رو می خواهیم دنبال کنیم؟ خصوصیات طرف باید چه چیزهایی باشه؟

برای شناخت بیشتر خودتون و داشتن انتظاراتی معقول و متناسب از طرف مقابل، ازتون خواهش می کنم قسمت "خودشناسی" در وبلاگ و همین طور کتاب "آیا تو آن گمگشته ام هستی؟" از باربارا دی آنجلیس را بخونید.

حتماً بخونید. خوب پس چرا هنوز نشستید؟! برید بخونیدش دیگه!
اِ جدی گفتما!، دارید می خندید! :)

خوبه. ولی خداییش برید بخونید. لینک مستقیم کتاب رو توی قسمت "کتاب هایی که حتماً باید خواند" گذاشته ام. ولی توصیه می کنم که بخریدش. ارزششو داره.

موفق باشید.