ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

اگه خوشبخت نشم چکار کنم؟!
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱٧
 

همش نگرانیم که: "اگه خوش بخت نشم، چکار کنم؟!"، "اگه طلاقم بده چکار کنم؟!"، "اگه بره با یه زن دیگه چکار کنم؟!"، "اگه نتونه کار پیدا کنه، چکار کنم؟!" یا "اگه طلاقم بده، دیگه چطوری زندگی خودمو تأمین کنم؟!" و هزارتا از این اما و اگرهایی که کنترل زندگی ما رو دستشون گرفتند و آرامش و شادی زندگی و لذت بردن از این همه نعمت خوبی که خدا بهمون داده را ازمون گرفتن.

همش فکر منفی! همش نگرانی و انتظار این که یه اتفاق بد برامون بیافته. چرا یکم مثبت نگاه نکنیم؟!!! چرا یکی نمیگه: "خوب این مشکلات ممکنه پیش بیاد؛ حالا من چکار می تونم بکنم که این مشکلات ایجاد نشه؟!"
منظورم از مثبت نگاه کردن، خوش بین بودن اشتباه و نادیده گرفتن نقطه ضعف های دیگران نیستا! خواهشاً برداشت اشتباه نکنید.
دوست داشتید یه نگاهی به ادامه ی مطلب بندازید. فکر می کنم تغییر بزرگی توی زندگیتون ایجاد کنه(;


منظورم اینه که بهتر نیست بگیم: "من تلاش خودمو می کنم و سعی می کنم براساس دستورات اسلام جلو برم، اگر هم خوشبخت نشدم، حتماً صلاح خدا بوده. حتماً میشه از این شکستی هم که توی زندگی ممکنه بخورم درس هایی بگیرم و باعث رشد من بشه." یا "من تلاش خودمو می کنم و سعی می کنم براساس معیارهای اسلامی همسر آیندمو انتخاب بکنم؛ با این اوصاف، احتمال این که انتخاب اشتباهی بکنم خیلی کم میشه ولی حالا اگه این انتخاب منجر به جدایی هم بشه، حتماً حکمتی توش بوده." یا "چطوری باید با همسرم برخورد کنم تا اونقدر عاشق من بشه که اصلاً دیگه دلش نخواد به زن دیگه ای فکر کنه؟!" یا "چطوری می تونم در عین این که به کارهای خونه می رسم، درآمدی هم برای خودم توی خونه درست کنم؟!"

خیلی از این ترس های ما، ناشی از جهل ماست. ناشی از عدم اطلاع و آگاهی ماست. وقتی ما خودمونو درست نشناسیم و نسبت به استعدادها و توانایی های خودمون ناآگاه باشیم و ندونیم که چطوری طرف مقابلمون را بشناسیم این ترس ها هم طبیعه! آدم وقتی نمی دونه باید چکار کنه همین شرایط براش ایجاد میشه.

ترس روی افکار ما اثر میذاره و این افکار باعث تغییر رفتار و اعمال ما میشه.
برای این که بدونید ترس با شما و افکارتون چکار می کنه و علتش چیه، پیشنهاد می کنم این پست ها را مطالعه بفرمایید:
می ترسم، نمی دونم چکار کنم
ترس و طمع
بخاطر ابهاماتی که توی ذهنمون داریم می ترسیم و رد می کنیم

پیشنهاد می کنم پست زیر را هم بخونید، برای اصلاح دید، بهتون کمک می کنه.
هرچیزی که فکر می کنید می تونید یا نمی تونید، در هر دو حالت حق با شماست. فورد