ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

کی گفته دختر باید جهزیه بده؟!!!
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۸
 

اگه بخواهیم اسلامی و درست زندگی کنیم، نه از نظر شرعی و نه از نظر قانونی این وظیفه ی دختر و خانواده اش نیست که جهزیه تهیه کنه. البته بازم امان از عرف و حرف مردم! حرف مردم بیشتر از همه چیز برامون مهمه. بجای این که به فکر این باشیم که با فراهم کردن شرایط ازدواج ساده و بی تکلف بچه هامون مانع به گناه و فساد کشیدن آنها باشیم و کاری نکنیم که آبرویمان پیش خدا برود، فقط به فکر آبروی خودمان پیش خلق خدا هستیم!!!


خداییش اگه یه دختر و پسر جوون با هم تلاش کنند و برای تهیه ی لوازم منزل و امکانات زندگیشون با هم همکاری داشته باشند، در عین این که پدر و مادرها هم از پشت پرده و نامحسوس کمکشان می کنند، به نظر شما این زندگی پایدارتره یا زندگی ای که بدون هیچ تلاشی، پدر و مادر همه چیز را برای دختر و پسرشون فراهم می کنند تا بروند سر خونه زندگیشون؟!!! مگه این طور نیست که وقتی کسی برای چیزی زحمت کشیده باشه و با سختی بدستش آورده باشه حاضر نمیشه به این راحتی ها از دستش بده؟! زندگی هم همین طوره. وقتی شما با کمک همسرتون و با زحمت، شرایط مناسب را برای زندگی همراه با آرامش خودتون فراهم می کنید، دیگه به این راحتی حاضر نمی شوید با بروز یک مشکل ساده و پیش پاافتاده خرابش کنید و قید همه چیز را بزنید. تازه در مقابل مشکلات مقاومت می کنید و دنبال راه حل برایش می گردید. 

ولی وقتی که این قدر بچه ها را وابسته بار می آوریم و بدون این که زحمتی بکشند و قدر نعمت ها را بدانند همه چیز را برایشان فراهم می کنیم چون سختی نکشیده اند، هنگام مواجه شدن با اولین سختی و مسئله می خواهند از زیر بار مسئولیت و سختی های زندگی شانه خالی کنند. گمان می کنند که زندگی هم باید مانند فراهم شدن ساده و بدون مشکل لوازمی که برایشان فراهم کرده اید، بدون مشکل و ایده آل باشد و وقتی با واقعیت های زندگی و مشکلات آن مواجه می شوند احساس می کنند که اشکال از فرد مقابل و انتخاب آنهاست درحالی که اشکال اصلی به نوع دیدگاه و ضعف آنها در مقابله با شرایط و مشکلات بر می گردد.

مشکل را در خودمان، رفتارها و باورهای خودمان باید جستجو کنیم نه در طرف مقابل. همه نقطه ضعف و کاستی هایی داریم، این ضعف ما در مدیریت شرایط و ویژگی های خودمان است که باعث ناهماهنگی و ناسازگاری های بعدی می شود.