ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

نوع مشاور و روش مشاوره ای که برای قبل از ازدواج بکار می گیرد سرنوشت ساز است
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٧
 

مهمترین سبک های مدیریت جلسات مشاوره، سبک هدایتی و سبک حمایتی است. که اگر مشاور، از این موضوع بی اطلاع باشد یا مهارت خوبی در این زمینه نداشته باشد، این جلسه ی مشاوره می تواند حتی اثر و نتیجه ی منفی هم داشته باشد. به نظر می رسد سبک هدایتی مناسب تر می تواند نتیجه بخش باشد.

ببینید، فکر نکنید که مشاور یک فرشته ی نجات یا همه چیزدان است. نه!!! او هم فردی مثل من و شماست، فقط ...


کمی اطلاعاتش بیشتر است، که حتی ممکن است اطلاعاتش در بعضی موارد ناقص هم باشد و این اطلاعات ناقص باعث عملکرد و مدیریت نادرست جلسه ی مشاوره شود. البته نمی خواهم بگویم که همه ی مشاوران این طوری هستند، ولی باید در انتخاب مشاور خیلی دقت و بررسی کرد. هر کسی را نمی توان به عنوان مشاور انتخاب کرد!

باید از نظر ایمانی، مطالعات مذهبی و در نظر گرفتن الگوهایی موفق -مانند زندگی چهارده معصوم (ع) و کلام آنها- برجسته باشد. از طرفی مطالعات و اطلاعات خوبی در زمینه ی روانشناسی غربی و طرز تفکر آنها داشته باشد.

البته شاید پیدا کردن چنین فردی ممکن نباشد، ولی می توانیم دو نفر که این اطلاعات را جداگانه دارند انتخاب کنیم و مجموع نظر این دو مشاور را با بررسی عاقلانه ی خود تجزیه و تحلیل کنیم و تصمیم بگیریم. ولی این را هم بدانید که نظر این افراد، قطعی و لازم الاجرا نخواهد بود. مگر این که ملاک و معیاری کاملاً منطقی پشت آن باشد و همه از آن حمایت کنند.