ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

بخاطر ابهاماتی که توی ذهنمون داریم می ترسیم و رد می کنیم
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٤
 

وقتی کسی به خواستگاری ما میاد یا به خواستگاری کسی میریم؛ بعد از چند جلسه مدام افکار و سوالات زیادی توی ذهنمون میاد که: "نکنه بداخلاق باشه؟!" یا "نکنه نتونم باهاش خوش بخت بشم؟!" یا "اگه با خانوادش مشکل پیدا کنم چی؟!" یا "اگه نتونیم همدیگه را درک کنیم و بره سراغ یکی دیگه چکار کنم؟!" یا "اگه این طوری رفتار کنه طلاق می گیرم" یا "چون اون شبی که رفتیم خونشون این طوری برخورد کردند، پس حتماً می خواهند در آینده همه ی کارهای زندگی را من بکنم" و هزاران سوال دیگه که باعث میشه خیلی بترسیم؛ این طوری کم کم احساس می کنیم که طرف به درد ما نمی خوره و چه بهتر که ردش کنیم.
ولی یه لحظه دست نگه دارید.

 


متأسفانه خیلی از ماها فکر می کنیم که اگه بیش از 2 یا 3 جلسه برای آشنایی کسی جلسه داشته باشیم، باید به او و خانواده اش متعهد باشیم و اگه ادامه بدیم باید حتماً به نتیجه ی مثبت برسیم یا "زشته جواب رد بدیم!"

برای این که احساس تعهد می کنیم و بیش از انتظار واقعای از خودمان و جلسات خواستگاری انتظار داریم، این باعث میشه که از پذیرفتن مسئولیت بترسیم و برای فرار از این مشکل طرف را رد می کنیم یا می گوییم که: "فعلاً اجازه بدید مدتی تفکر کنیم و اگر قسمت بود، دوباره خدمت می رسیم."

می دونید، این سوالاتی که پیش اومده کاملاً طبیعیه. اصلاً اگه نباشه شما دارید اشتباه و احساسی پیش میرید. ولی همش راه حل داره.

آخه چرا برای این که مشکل را حل کنید، صورت مسئله را با رد کردن طرف یا بهانه گیری های بی پایه پاک می کنید؟!!!

می دونید راه حلش چیه؟!
تمام سوالات و ابهاماتی که توی جلسات براتون پیش میاد را یه جایی مثل موبایلتون بنویسیدش. و بعداً سر فرصت و با ادبیاتی ملایم به طرف مقابل منتقل کنید.
ممکنه اول بدش بیاد. ولی این خیلی بستگی به نوع برخورد شما و کلماتی که بکار می برید داره.

بهش بگید: "ببخشید، قصد جسارت ندارم؛ برای این که بتونیم همدیگه را بیشتر بشناسیم و ببینیم اصلاً به درد همدیگه می خوریم یا نه، باید یکم رک و صادقانه با هم صحبت کنیم. ممکنه یکم حرف هایی که می زنم خشن باشه، ولی اینطوری بهمون کمک می کنه که بهتر همدیگه را بشناسیم و ابهاماتی که نسبت به هم و رفتارهایی که تا بحال داشته ایم که ممکنه باعث سوء تفاهم شده را درک کنیم و به واقعیت و قصد واقعی برخوردها پی ببریم."

حالا سوالات و ابهاماتی که از رفتارها، برخوردها، حرف های جلسات قبل و برداشت هایی که کرده اید را برای همدیگه بگید و به همدیگه کمک کنید که رفع بشه. و اگر هم که در واقعیت همین طور هست که مخالف تمایلات و سلیقه های شماست خیلی راحت متوجه میشید و بررسی می کنید که آیا می تونید با این شرایط کنار بیایید یا نه.

اگر هم طرف خیلی از این برخورد شما بدش اومد و رفتار نامناسبی داشت یا حتی شما را رد کرد، مطمئن باشید که ظرفیت تلاش برای رفع مشکلات و کمک کردن به همدیگه برای رفع ناراحتی ها و ابهامات را نداره و باید توی تصمیم گیریتون نسبت طرف مقابل خیلی دقت و بررسی بیشتری داشته باشید.