ازدواج آسان

اشتراک تجربیات و راهی به سمت ازدواجی آسان و موفق بر اساس سیره ی نبوی

خودمون کاری می کنیم که باعث کدورت بشه
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢۳
 

خیلی وقتا، مسائلی توی زندگی پیش میاد که گفتن نداره. اصلاً صلاح نیست کسی ازش با خبر بشه. تازه دونستنش باعث میشه که بخوان در موردش اظهار نظر بکنند و بگن: "چرا فلان کارا را کردید و چرا بهمان کار را نکردید." و همین باعث میشه که آدم از کرده ی خودش حس خوبی بهش دست نده.

البته منظور این نیست که با دیگران مشورت نکنید. مشورت باید باشه ولی وقتی عمل کردید دیگه نظر بقیه را در مورد کاری که انجام دادید نپرسید.

انسان ذاتاً اینطوریه که دلش می خواد وقتی کاری را انجام داده از اطرافیان و دوستانش بپرسه تا تأییدش کنند و ازش تعریف کنند. اینو توی لباس خریدن و ... هم می تونید مشاهده کنید. ولی این باعث میشه که خیلی از مواقع هم نظراتی داده بشه که باب میل آدم نیست. و همین می تونه کاری بکنه که از کاری که انجام دادیم و از چیزی که بدست آورده ایم لذت نبریم و این خودش نوعی ناشکریه و باعث میشه همش در نوعی ناراحتی و حسرت به سر ببریم و حتی توی رفتارمون با طرف مقابل اثر منفی میذاره. وقتی خداوند شرایط را اینطوری پیش برده که الآن شاهدش هستیم، دیگه چرا به خاطر گذشته و این که چرا اینطوری شد و آنطوری نشد فکر کنیم و خودمان را ناراحت کنیم؟!!!

پس اگه ازدواج کردید، دیگه لازم نیست همه در مورد جزئیات زندگی و مهریه و صحبت هایی که زده شده یا در آینده زده میشه اطلاع داشته باشند.


 
 
ازدواج آسان عملیه! فقط باید خودمان بخواهیم
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱٩
 

راستش مدتی پیش جشن ازدواج یکی از دوستان رفتم که خیلی مجلل و با شکوه بود. همه دعوت شده بودند و حسابی کولاک کرده بودند. به قول معروف از اونایی بود که می خواستن چشم همه را در بیارن. توی مجلس یه چیزی به ذهنم رسید. گفتم: "حالا این بنده ی خدا داشت که اینطوری خرج بکنه و همه را هم دعوت کنه! اون دختر و پسرایی که ندارن چکار کنن؟! مگه اونا دل ندارن؟!!! خب اونم وقتی این شکوه و عظمتو می بینه دلش میخواد! نمیخواد؟!!! برای همینم توقعات بالا میره. دختر و پسر دنبال کسی می گردن که به قول معروف رو دست طرفو بیارن.

خداییش داریم برای چی ازدواج می کنیم؟!!! برای این که به آرامش برسیم و رشد کنیم یا این که قیافه بگیریم که "بـــــــــــله! ما هم داریم خرج کنیم! بهترشم داریم!" داریم به کدوم سمت میریم؟!!! داریم ازدواج می کنیم که دل مردمو بسوزونیم و بشکنیم؟!!!

به نظرتون کدومش پایدارتره؟! زندگی ای که به هدف رو کم کنی و به قیمت ناراحت و ناامید شدن خیلی از جوونا شروع بشه یا ازدواجی که با وجود این که توان خرج کردن داریم، به یه دختر و پسر دیگه هم کمک کنیم ازدواج کنند؟!!!

می خواهیم دعای خیر بقیه همراهمون باشه یا حرف و نقل و حسادت و کدورت؟!!!

مطالبی که در ادامه می خونید نمونه هایی واقعی از سادگی ازدواج و شروع زندگیست.

 از اون جایی که عروسی ها با این شکل و سبک هرکاری هم کنید بالاخره یک جاییش گناه میشه و من اینو تو مراسم خیلی از مذهبی ها حتی دیدم، ما هم برای عروسیمون مسافرت رفتیم و بعد یک مراسم مختصر در حد ولیمه عروسی در یک سالن گرفتیم و به همه هم گفتیم مراسم ساده هست که تشریفاتی و با ارایش های زننده و پوششهای نامناسب مجلس مارو آمیخته به گناه نکنند.شام هم یک نوع غذا بیشتر نبود.
لباس عروس هم پوشیده شد، به آرایشگاه هم نگفتیم عروس هستیم، طبعاً هزینه اش خیلی متفاوت شد.
هم ارایشگاه هم سالن.
در سالن هم یه خانومی امدن مداحی کردن.
میخوام بگم حتی خیلی از بچه مذهبی ها هم، دیگه خیلی تلاش کنن دنبال این هستن که آهنگ نداشته باشنه؛ دیگه به این فکر نمیکنن که این  ریخت و پاش ها و چشم و هم چشمی ها اسرافه و گناه.
البته فکر نکنید خانواده هم مخالفت نکردن ها. پدر مادر بنده مخالف یک نوع غذا و تا این حد ساده بود مراسم بودن اما میشود با کمی منطق و استدلال خانواده ها رو راضی کرد.

خاطره ای از آقای قرائتی:
من یک کارت عروسی از یک دختر خانمی که خانه پدرش رفتم دستم آمد از بس جذب این کارت شدم کارتش را با خودم آوردم قم. یکی از افراد محترم تبریز دخترش را عروس میکند بعد در کارت عروسیش می نویسد که باسمه تعالی دوشیزه فلانی و آقای فلانی به ازدواج هم در آوردند بنا داشتیم جشن با شکوهی بگیریم شما را هم دعوت کنیم اما تصمیم گرفتیم بودجه جشن را بدهیم به یک خواهر و برادر و آنها هم ازدواج کنند.

بنابراین جشنی نداریم کارت را فرستادیم که بدانید ما عروس شدیم ولی تشریف نیاورید. این کارت کارت اطلاع بود که بدانید که ازدواج شد گرچه از دیدارتان محرومم ولی امیداورام این عمل انقلابی اسلامی را بپذیرید. و اگر یک سال تشریفات ازدواج در ایران کم بشود، دختر و پسری بی زن و بی شوهر نمی مانند و اگر یک سال پولهایی که در ساختمانها خرج دکور سازی می شود کم بشود کسی بی خانه در ایران نمی ماند.

آدم در این شرایط می تونه یه سفر تفریحی مثل کیش بره بعد دو خانواده و اعضای آن دور هم یه جشن کوچک برگزار کنند. عروس و داماد هم میتونند با لباس شیک عروسی و دامادی برن آتلیه و برای یادگاری عکس ای زیبا بندازن.
من و شوهرم که پنج ماه پیش عروسی گرفتیم همین کارو کردیم چون مسلما تعداد بیشتر مهمونها را کنترل کرد.
به نظر من اگه کسی بخواد از گناه جلوگیری کنه بعضی وقتا خودش باید از یکسری لذتها و خواسته هاش صرفنظر کنه

«متاسفانه بعضی از بچه مذهبی ها وقتی می خوان جشن عروسی بگیرن، ممکنه با مشکلاتی مواجه بشن. یکی از این مشکلات، تمایل بعضی خانواده ها به انجام برنامه هایی است که ممکنه متاسفانه توش گناه هم صورت بگیره.

لذا از دوستان اگه کسی ایده یا تجریباتی برای برگزاری مراسم های عروسی شاد ویژه ی بچه مذهبی ها چه از لحاظ قالب، چه محتوا و چه معرفی مجریان و سخنرانان و گروه های خوب داره، لطفا برای استفاده ی سایر دوستان ذیل این ایمیل مطرح کنه.

خدا خیرتون بده»
برگرفته از مطالب گروه محسنین <Mohsenin110@googlegroups.com>


 
 
دوست جون جونی
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱٦
 

به نظرتون همسر آدم دوستش نیست؟!

“اخلّاء" جمع خلیل است و خلیل یعنی دوست خالص یا به قول خودمان دوست جون جونی، رفیق شش دانگ و...ا
آیه ای از قرآن درباره دوست صمیمی است که همیشه برایم تکان دهنده بوده وعجیب.

مضون این آیه این است که دوستان صمیمی در قیامت برای همدیگر دشمن می شوند. یعنی قیامت که باطن این دنیاست و حقایق آشکار میشود برخی دوستان صمیمی برای هم دشمن جانی می شوند و این مطلب معنایش این است که حقیقت دوستی آنها باعث دوری آنها از خدا شده و در حقیقت و باطن عالم از ابتدا هم دشمن همدیگر بوده اند و همدیگر را از کمال حقیقی دور کرده اند.
البته این آیه استثنایی هم دارد و متقین را استثنا کرده یعنی افراد با تقوا که دوستی آنها بر اساس تقوا باشد در قیامت هم دوست باقی می مانند.
الاخلاّء بعضهم لبعض عدو الاّ المتقین/ زخرف67

وقتی با آدم نامناسبی دوستی می کنیم حتی اگر درگناه با او همراه نشویم باز هم روحمان از او تأثیر می پذیرد. آدم بخواهد یا نخواهند روح او متأثّر میشود.
به قول آیت الله فیاضی اگر سنگ زمخت را هم کنار یک تکه یخ بگذاریم سنگ سخت اثر می پذیرد؛ پس چگونه میشود که روح انسان با آن همه لطافت از بودن در کنار دیگران اثر نپذیرد.

می‏رود از سینه ‏ها در سینه ‏ها         از ره پنهان صلاح و کینه ‏ها
مواظب دلهایمان باشیم که درکنار دوستهای غیر خدایی یخ نزند.
ببینیم چه کسی را برای یک عمر دوستی می خواهیم انتخاب کنیم.

برگرفته از وبلاگ "پاتوق بچه شیعه ها".


 
 
چرا 2تا خوب با هم نمی تونن زندگی کنند؟!
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٦
 

گاهی وقتا می شنویم دختر و پسری که خیلی خوب هستند از همدیگه جدا شدند!!! آخه علت چی بوده؟!!!

یکی از علل مهمش اینه که ما جوونا تا حالا تجربه ی زندگی مشترک را نداشته ایم و با مسائلی که فقط می تونه در زندگی مشترک پیش بیاد مواجه نشده ایم و همین باعث میشه وقتی بعد از ازدواج باهاشون روبرو میشیم ندونیم باید چکار کنیم و خیلی مواقع با عجله میریم سراغ بدترین و آخرین گزینه.

پس چکار میشه کرد؟!!!
اینجاست که توکل و انعطاف پذیری معنا و کاربرد پیدا می کنه. باور این که همه ی زندگی ها چنین مشکلاتی دارند. باور این که باید صبر کرد و از خیلی چیزها گذشت. باور این که باید به خاطر خدا و رضای او فداکاری کرد. باور این که با هرکسی زندگی کنیم باز هم ممکنه همین اختلافات را در قالب دیگری داشته باشیم. باور این که «اختلاف نظر و سلیقه در تمام زندگی ها هست، مهم اینه که بتونیم با پذیرش تمام این اختلاف نظرها در کنار هم زندگی خوبی داشته باشیم» می تونه کمک کننده باشه.
کافیه یکم بیشتر به زندگی اطرافیانتون دقت کنید تا مصداق هاش رو پیدا کنید.

در آخر هم باید بگیم: "خدایا همه چیز دست خودته. تو صلاح و مصلحت ما را بهتر از خودمون می دونی. دستمونو بگیر تا کاری نکنیم که شرمنده ی تو و چهارده معصومت (ع) بشیم."

آمین


 
 
همکاری با ازدواج آسان
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٥
 

تا خودمان برای خودمان کاری نکنیم نباید انتظار داشته باشیم دیگران کاری بکنند.

با سلام
این باعث افتخار است که شما نیز عضوی از گروه ازدواج آسان باشید.
در ابتدا مواردی را خدمتتان عرض می کنیم.

هدف وبلاگ: توسعه ی فرهنگ ازدواج آسان و اصلاح دیدگاه ها در مورد ازدواج
موارد همکاری:
تمام مواردی که می تواند به هدف این وبلاگ کمک کند از جمله:
1- ارسال مطلب و تجربیات خود یا اطرافیان در وبلاگ
2- به اشتراک گذاری مطالب وبلاگ به همراه لینک آن در فیسبوک، وبلاگ خودتان و گروه هایی که برای ازدواج آسان فعالیت می کنند.
3- دعوت از دوستان و آشنایان برای لایک کردن صفحه ی فیسبوک ازدواج آسان Ezdevajeh Asan
4- مدیریت و ارتقاء کیفیت صفحه ی فیسبوک ازدواج آسان
5- ارتقاء کیفیت ظاهر وبلاگ
6- برنامه نویسی و کیفیت خدمات نرم افزاری وبلاگ
7- اطلاع رسانی در مورد وبلاگ و مطالب آن برای استفاده ی عموم
8- دعوت از دوستان و اطرافیان برای عضویت در گروه ازدواج آسان و کمک به توسعه ی این فرهنگ
9- ارائه ی ایده های جدید برای ساده سازی ازدواج مانند روش های معرفی موردهای مناسب به دختر و پسرهای جوان
و ...

روش ارسال مطالب توسط شما در وبلاگ ازدواج آسان:
در ابتدا با ارسال پیامی به آدرس ezdevajehasan@gmail.com تمایل خود برای ارسال مطلب را اعلام بفرمایید.
ایمیلی تحت عنوان "لینک ارسال مطلب" به آدرس ایمیل شما فرستاده خواهد شد.

برای ارسال مطلب کافیست در پرشین بلاگ عضو بشوید و با کد کاربری و کلمه ی عبور خود وارد شوید.

  • اگر قبلاً در پرشین بلاگ، وبلاگ ساخته باشید با همان کدکاربری هم می توانید مطلب ارسال کنید.

از این پس شما می توانید با سلیقه و صلاحدید خود در انتشار مطالب جدید فعالیت کنید.

 در آخر:
ایده های زیادی در زمینه ی ازدواج آسان وجود دارد که تنها با حمایت و همراهی شما دوستان می توانیم به آنها جامه ی عمل بپوشانیم.

منتظر نظرات و ایده های ارزشمند شما هستیم.
تشکر بابت حسن توجه شما.
با آرزوی موفقیت برای شما


 
 
از کسی که انتقاد می کنه بدم میاد چون ...
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳
 

انتقاد می تونه باعث ناراحتی و کدورت بشه. حتی دشمنی ایجاد کنه و ارتباط ما را با طرف مقابل دچار مشکل بکنه ولی میشه اینطوری هم نگاه کرد که:
کسی که به ما انتقاد می کنه و به اصطلاح غُر می زنه، خواسته یا ناخواسته داره نقطه ضعف ما را بهمون میگه.

معمولاً هیچ کسی تا وقتی همه چیز درست و خوب باشه چیزی نمیگه. دریغ از یک تشکر خشک و خالی!!! ولی خدا نکنه یه ایراد کوچیک ببینند، دیگه واوِیـــــــــــلاست... .
درسته که در مورد تشکر و قدردانی و ارزش و تأثیری که روی طرف مقابل میذاره خیلی مطلب داریم ولی اگه همین انتقادات را هم به این دید ببینیم که
اگه ما براش مهم نبودیم هیچ وقت عیبمونو بهمون گوشزد نمی کرد؛ پس میخواد که ما بهتر از اینی که هستیم بشیم. حالا شاید درست بلد نباشه انتقاد بکنه و ممکنه انتقادش جنبه ی تحقیرآمیز هم داشته باشه ولی در این حالت هم می تونه باعث آگاهی ما و تلاشمون برای برطرف کردن ضعفی که داریم بشود.

این تفاوت دیدگاه است که می تواند در رشد مادی و معنوی ما مؤثر باشد.


 
 
دعای آرامش دهنده
نویسنده : آقای ایده (SA) - ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢
 

برای این که یکم گریه کنید. یکم آروم بشید و از اضطراب در بیایید و همه چیزو بدید دست صاحب اصلیش اینو بخونید. بیایید یکم بزرگتر به زندگی نگاه کنیم